Penze

Státní představitelé doslova křičí, že důchodový systém je neudržitelný, ale není divu, že žádný politik nechce na vlastní triko provést změny, jelikož by mu ze dne na den klesly preference. Čísla však mluví jasně, lidé se dožívají stále vyššího věku, mladých se rodí čím dál méně a státní dluh každým rokem exponenciálně roste. Roku 2023 důchodový systém skončil v deficitu 73 mld. Kč a bude hůř. 

Důchodový systém funguje jako průtokový ohřívač. Zaměstnanci odvedou sociální pojištění státu, avšak peníze se jim nikam neukládají, ale ihned padnou na důchody pro stávající seniory. Z chladných dat již nikdo nemůže pochybovat o tom, že máme zaděláno na velký problém. Je nutné převzít odpovědnost za svou budoucnost do svých rukou stejně tak, jako ve vyspělých kapitalistických státech typu Švýcarsko, Německo a podobně.


Důchodový systém na hraně zhroucení

měnící se poměr pracujících k důchodcům

Pokud nedojde k reformě, začne se od 30. let 21. století rychle snižovat poměr penze k průměrné mzdě. Z dnešních 48 % klesne tento poměr do roku 2059 na pouhých 27,2 %. To znamená, že mladší generace se budou muset více spoléhat na vlastní úspory a investice, aby si zajistily důstojný důchod. 

Nízká porodnost ohrožuje budoucnost důchodového systému

V současné době se ročně narodí přibližně 120 tisíc dětí, což nestačí ani na přirozenou reprodukci obyvatelstva. Aby se udržel stabilní počet obyvatel, chybí ještě téměř 40 tisíc dětí ročně. Tento demografický problém znamená, že za pár desítek let nebude mít kdo vydělávat na důchody pro stále rostoucí počet penzistů. 

Husákovy děti a demografická krize

Husákovy děti jsou nejpočetnější skupinou obyvatel v České republice. Jakmile začnou masově odcházet do důchodu, dojde k výraznému propadu pracovního trhu a příjmů do státního rozpočtu. V roce 1974 dosahovala míra porodnosti 19,4 %, což je 2,4 dítěte na ženu. V roce 1999 už to bylo pouze 1,13 dítěte na ženu. 

Čeká nás tedy závažná výzva – důchodový systém, na kterém jsme dosud stavěli, je ohrožen. Současná situace je alarmující a vyžaduje okamžitou pozornost každého, kdo se na něj spoléhá. Představme si, že se ocitáme v místnosti s obrovským slonem – situací, kterou v anglicky mluvících zemích nazývají "elephant in the room". Všichni víme, že je to obrovský problém, ale nikdo se neodvažuje řešit.

Jakou penzi chcete prožít? 

Abyste se vyhnuli penzi plné finančních problémů, je nezbytné převzít zodpovědnost do vlastních rukou. Bezpečné a dlouhodobé investování do své budoucnosti je klíčem k tomu, abyste mohli žít důstojně a bezstarostně. Nenechte svou budoucnost záviset na nejistých státních důchodech nebo nedostatečných zaměstnaneckých plánech. Začněte se připravovat nyní, abyste mohli prožít penzi plnou radosti a finanční stability. 

Nechte si sestavit personifikovaný penzijní plán přímo pro Vás

Nezávazně, profesionálně a dle Vašich možností.

© 2022 Lukáš Spáčil Finance | Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!