Pravděpodobnost v tradingu

18.12.2022

Snad ani nespočítám, kolikrát jsem byl přesvědčován, že trh lze s jistotou predikovat. V mých začátcích jsem tomuto fenoménu propadl a věřil, že pokud se naučím dokonale technickou analýzu, trh mě již nikdy nepřekvapí. A tak to začalo. Desítky a stovky hodin studiem všemožných paternů, indikátorů, trendových linií, supportů, resistencí a všeho, co jsem na internetu našel. Asi po půl roce jsem se stal výborným analytikem, ale na konci měsíce se můj účet nacházel v červených číslech, jak je to možné?

Tržní chaos

Lidé mají rádi jisté prostředí, tím ale burza zdaleka není. Nacházíme se v podstatě na místě, kde nemožné se stává možným a každou vteřinu do trhu proudí obrovské peníze od velikého množství obchodníků. I ty nejdokonalejší algoritmy s umělou inteligencí nedokáží predikovat, co se v dalších vteřinách, natož hodinách stane. Jak to tedy můžeme vědět my? Nemůžeme, ale o tom profesionální obchodování není.

Nevěštíme, spoléháme na statistiku

Cílem nás jako tradera není trh předpovídat, nýbrž vydělat peníze a mezi tím je markantní rozdíl. Představme si opilce, který právě vychází z hospody. Tento muž má v sobě 1,5 promile alkoholu, což se projevuje na jeho chůzi. Když jde, jeho kroky jsou čistě náhodné, nicméně většinou když ztratí rovnováhu se předkloní a poté upadne řekněme v 70ti případech ze 100. Ve 30ti případech ze 100 se mu podaří pád ustát. Teď tedy víme, že kdykoli se předkloní, tak je veliká pravděpodobnost pádu na zem. Tento moment je důležitý, protože jeho kroky jsou čistě náhodné a predikovat je lze jen těžko, nicméně pád jsme schopni s nějakou pravděpodobností odhalit dříve, než nastane. Na této pravděpodobnosti si můžete vydělat peníze pouze tak, že se budete vsázet se svým kamarádem, což vás asi neuživí, pokud nekamarádíte s Elonem Muskem. Tento příklad sloužil pouze pro pochopení toho, jak lze v na první pohled náhodné situaci najít řád a určitou pravděpodobnost. Nyní tedy nechme opilce dojít v klidu domů a vraťme se k burze, snad dojde v pořádku.

Klíčem je pravděpodobnost

Trh funguje velice podobně, v 90% případů je nám trh lhostejný a zkoušet vydělat na každém pohybu je nemožné. Našim úkolem je vyčkat, než trh vytvoří nám známou situaci, při které jsme schopni s velkou pravděpodobností predikovat další vývoj trhu. Například, pokud trh vytvoří dvojité dno, máme 60% pravděpodobnost, že trh udělá to, co čekáme a o tom to je. Nyní už tedy nemusíme predikovat další vývoj trhu, protože chápeme bezvýznamnost.

Závěrem

Neztrácejte tedy čas až příliš častým sledováním všemožných grafů od všemožných věštců. Tyto videa/články atd. bych nebral na velkou váhu, pouze jako edukační obsah. Rozhodně není radno na základě cizích ani mých predikcí otevírat obchody. Pro tyto účely musíme mít obchodní systém či nějaký plán, jak k trhu budeme přistupovat. 

© 2022 Lukáš Spáčil Finance | Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!