Krach banky Sillicon Walley

18.03.2023

V nedávných týdnech došlo k velkému otřesu na finančních trzích v důsledku krachu americké banky Silicon Valley Bank (SVB). Tato banka měla v americkém bankovním systému velký vliv, neboť se zaměřovala na financování technologických a start-up společností. Její krach tak může mít dalekosáhlé následky na celý trh s technologickými společnostmi.

SVB se ocitla v problémech kvůli rostoucím úrokovým sazbám, investiční aktivitě rizikového kapitálu a makroekonomické nejistotě. Tyto faktory vedly ke ztrátě ve výši skoro dvou miliard amerických dolarů, což banku přinutilo k prodeji cenných papírů a vydání svých akcií za 1,75 miliardy dolarů. Tento krok však vedl ke ztrátě důvěry investorů a propadu cen firemních akcií o 60 procent.

Krach SVB bude mít dopad na celý trh s technologickými společnostmi, neboť banka byla jednou z nejvýznamnějších bank, které se zaměřují na poskytování úvěrů pro takové společnosti. Mezi její významné klienty se v minulosti řadilo třeba i Airbnb nebo Uber. Silicon Valley Bank se sídlem v Kalifornii poskytovala financování asi polovině firem z technologického a life science odvětví.

Generální ředitel SVB Gregory Becker se snažil své klienty uklidnit a ujistit je, že jejich peníze jsou u nich v bezpečí. Přesto však někteří odborníci radili, aby prostředky z této finanční instituce preventivně vyjmuli.

Investoři se nyní mohou začít obávat, že se podobné problémy mohou objevit i v jiných bankách, které financují technologické a start-up společnosti.

Vzhledem k tomu, že Silicon Valley Bank byla jednou z největších bank v USA s celkovými aktivy v hodnotě 212 miliard amerických dolarů ke konci minulého roku, krach této banky může mít vážné dopady na finanční systém Spojených států.


Odebírejte mé články ze světa ekonomiky a investic:


© 2022 Lukáš Spáčil Finance | Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!