Jak si stojíte oproti ostatním investorům z Portu? 

02.05.2023

Děkuji všem účastníkům mé ankety, kterou mi vyplnilo 112 z vás. I v případě, že jste se ankety nezúčastnili, tak by tento článek mohl být jakýmsi zrcadlem toho, jak na tom jste oproti ostatním investorům na Portu a co je možné zlepšit. 

Dne 25.04.2023 jsem posílal investorům na Portu tuto anketu: 

Jakou investiční strategii používáte?

Zde jsem velice překvapený, kolik z vás pravidelně investuje. Plán a konzistence je v investicích stěžejní a 84% z vás ji dodržuje. Náhodné nákupy (14%) vedou k náhodným výsledkům a nelze zde vycházet z žádné statistiky, což nás za 15 let může příjemně i nepříjemně překvapit. Pro kapitálové přebytky je spousta jiných instrumentů, které jsou pro tento účel mnohem vhodnější, než právě ETF. 


Jak stavíte portolia?

Nudit vás radami jako "diverzifikace je důležitá" myslím není potřeba. Závisí také na investičních cílech a proto se nedá říci, co je a není správné. Pro příklad, čím více jsou v portfoliu zastoupeny dluhopisy oproti ETF, tím je volatilita portfolia menší a naopak čím větší je zastoupení ETF, tím se volatilita zvyšuje. Nyní bych vám ale rád ukázal příklad, kdy jsme díky kombinaci investičních instrumentů schopni dosáhnout jak nižší volatility, tak i vyšších výnosů. 

Pro pochopení potenciálu kombinací jednotlivých investičních instrumentů to myslím stačí a už se přesuneme dále. 

Jakou roční nákladovost máte (TERko)

jedná se o poplatky, které jsou strhávány ročně z celého účtu a to i v případě, že jste ve ztrátě. Ačkoliv se 0,5 - 1% zdá jako zanedbatelná částka, schválně si spočítejte, jaký dopad to na váš účet bude mít v průběhu 20 let. Jelikož 82% z vás tento problém doteď neřešila, měli byste se nad tím více zamyslet, protože právě TER a inflace jsou 2 věci, které investiční portfolio poškozují ze všeho nejvíc. 

Využíváte aktuálních tržních anomálií? 

Více než polovina (64%) odpověděla, že ano. Kdo ne, může se nyní soustředit právě na vyhledávání těchto statistických výkyvů, jelikož nákupy v těchto dobách jsou z dlouhodobého hlediska ty nejvýnosnější. Ohledně těchto anomálií každý pátek píšu e-maily, kde se právě na tyto výkyvy z průměru soustředím. Pokud byste tyto aktuální informace chtěli dostávat také, zanechte zde svůj email: 

Jaký cíl v investicích máte? 

Spoření na důchod + pro děti děti je nejvíce zastoupená skupina a to je dobře. Přesně pro tyto účely jsou investice tím pravým. Zde bych zmínil důležitou myšlenku, kterou spousta lidí neřeší a to, že pokud za 30 let bude cílová částka například 10.000.000 Kč, tak kvůli inflaci bude reálná hodnota něco kolem 5.200.000 Kč.

Kolik let investujete?

Máme mezi se sebou 56% nováčků, kteří jsou ve světě investic méně než 1 rok, což je super. Mám ohromnou radost, že se dané téma dostává do povědomí stále nových lidí. Osobně chodím přednášet na střední školy a věřím, že za pár let budou investice mnohem rozšířenější, než v aktuální době jsou. 

Investujete na vlastní pěst, nebo s investičním poradcem?

100% se do investování vydalo na vlastní pěst, což je chválihodné. Z mé zkušenosti ale občas lidem chybí potřebné informace, kterými by v budoucnu dosáhli vyššího zhodnocení, než právě se svým přístupem. Například jsou i jiné investiční strategie, efektivnější než zmiňovaná DCA, řada korporátních dluhopisů nabízí nyní vysoké úroky, které je možné uzamčít na několik let a je zde spousta dalších věcí, které né každý zná a nebo nedokáže správně vyhodnotit. O tom ale až někdy jindy... 


Ještě jednou děkuji všem respondentům a přeji vám spoustu úspěchů v budování kapitálu. 

© 2022 Lukáš Spáčil Finance | Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!