Čína v digitálních měnách předběhla celý svět

11.12.2022

V době, kdy se mezi lidi postupně začaly šířit kryptoměny si mnohé vlády států začaly lámat hlavu s tím, jak této technologie využít. V dnešních dobách už svou digitální měnu plánuje kdejaká země, my se ale podíváme na tu, která si jako první na tak velký krok troufla. Řeč je o ekonomické velmoci s názvem Čína.

Krátký úvod

Píše se rok 2014 a Čína se rozhodla pracovat na státní digitální měně. Čínský Digitální jüan samozřejmě není decentralizovaný, v rukou jej plně svírá čínská centrální banka. Inspirace jistě pochází z kryptoměn, ale ve výsledku se spíše jedná o "upgrade" stávajícího finančního systému.

Kontrola na prvním místě

Všichni kdo se zajímají o politiku Číny jistě vědí, že tamní režim si zakládá na agresivní kontrole svých občanů. Většina odborníků se shoduje v tom, že digitální jüan ještě více tuto kontrolu umocní. Nyní budou lepší přehledy o všech platbách a stát může odpůrcům režimu kdykoli zamezit přístup k penězům.

Čína = 1. ve světě

Čína byla vždy o pár kroků napřed. Právě v této zemi vznikly první papírové peníze. Dnes má tato země vyspělejší bezhotovostní ekonomiku než západní svět. Spousta států se již do vývoje vlastní digitální měny pustila, ale Číná má v té době už několik beta testů.

Využití v praxi

Peking a okolí dostalo možnost přihlásit se do loterie o 200 digitálních jüanů, což je přesně 700Kč. Supermarket Tmall, potraviny Hema či Alibaba a další. Zde je možné platit touto přelomovou měnou. Využít ji můžete při nákupu lístku na metro a Xiong'an (čínská oblast) platí svým zaměstnancům právě v digitálním jüanu. Popularita této měny nadále roste a čas ukáže, kam až chapadla tohoto vynálezu dosáhnou.

© 2022 Lukáš Spáčil Finance | Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!